Çatı Eğimini Nasıl Hesaplayabilirsiniz?

Çatılar genellikle bir projenin karakterinde önemli roller oynar. Estetik yönünün yanı sıra yapının korunmasında ve kapatılmasında önemli işlevleri vardır. Mevcut kaplama türlerinden eğimli çatılar tüm dünyada evlerde ve binalarda en yaygın olanlardır, bu nedenle teknik standartlarda belirtilen parametreler dahilinde olduklarından emin olmak gerekir.Binaların üstünü kapatan, içeriyi yağmur, rüzgar ve güneş ışığı gibi tüm hava koşullarından koruyan yapılara çatı denir. Projenin kimliğine bağlı olarak farklı formatlar ve hatta yeni işlevler kazanabilirler: düz, eğimli, çeşitli düzlemlerde olabilir veya ziyaret edilebilir ve bitkilendirilebilirler. Bu çeşitlilik içinde, eğimli çatılar, pratiklikleri ve düşük uygulama maliyetleri göz önüne alındığında, konut mimarisinde ve hatta bina çatılarında en çok tercih edilenlerdir.


Geleneksel eğimli çatı, temel olarak çerçeve ve kiremit olmak üzere iki unsurdan oluşur. Genellikle yapı, ahşap veya metalik parçalardan oluşurken, karoların diğerleri arasında fiber çimento, seramik, alüminyum, beton gibi çeşitli türleri vardır. Bu malzemelerin her birinin maliyet, bakım ve işçilik özellikleri ile termal konfor oluşturma performansı vardır. Çatı eğimi kiremit türlerine göre belirlenir.Çatılar, seramik karolar, beton ve PVC gibi birkaç küçük parçanın toplamı olabilir veya ayrıca metal veya fiber çimento gibi büyük plakaların bir kombinasyonu olabilir. Her birinin ağırlık ve sabitleme yöntemleri gibi kendi özellikleri vardır, ancak genel kural, kiremit ne kadar küçükse, olası eğim o kadar büyük olur. Aynı zamanda, kiremit türünden bağımsız olarak, çatının eğimini hesaplama şekli aynıdır: uzunluk ile yükseklik arasında bir orantı.


Geometrik olarak, her 1 yatay birim için dikey olarak ilişkili bir değer vardır, bu da hipotenüsün çatının düzlemi olduğu ve a’nın b’ye oranının eğimin yüzdesi olduğu bir dik üçgenle sonuçlanır:  • Böylece çatı eğimine ulaşmak için yatayda 1 metre düz bir çizgi belirlenir,

  • Bu düz çizgiden yön dikey olarak değiştirilir, istenildiği kadar yukarı çıkar, örneğin eğimi %1 olan bir çatıda 10 santimetre,

  • Son olarak üçgen çatı eğimini oluşturan düz bir çizgi ile kapatılır.Piyasada, bu malzemelerin her birinin kullanımını düzenleyen üretici standartları ve normları bulunmaktadır ve hem suyun doğru akışını hem de rüzgarların hareketine karşı uygun sabitlemeyi sağlamak için kılavuzlarda belirtilenlere uyulması önemlidir. Örneğin seramik ve beton kiremitler için ortalama eğim %30 iken, fiber çimento çatılar ve metal kiremitler %9 ila %10 arasında eğimlidir. Yanlış kullanılan kiremitler, sızıntılara, kısa devrelere, çatının açılmasına ve diğer kazalara neden olabilir.

Daha fazlasını keşfet

ÖZGÜR RENKLER TARZ ÇATILAR

HATİPOĞLU GÜNEŞ İLE HER ÇATI ARTIK BİR SANAT ESERİ

Tarzınıza uygun seçeceğiniz renklerle hayallerinizi gerçeğe dönüştürün, evlerinize değer katın. Form üzerinden istediğiniz renk kodunu ve proje detaylarınızı bize iletin, ürünü istediğiniz renkte hazırlayıp numune olarak size iletelim.

ÇATINIZ TARZINIZI YANSITSIN

HATİPOĞLU GÜNEŞ İLE ÇATILARI YENİLEME ZAMANI

Tarzınıza uygun seçeceğiniz renklerle hayallerinizi gerçeğe dönüştürün, evlerinize değer katın. Form üzerinden istediğiniz renk kodunu ve proje detaylarınızı bize iletin, ürünü istediğiniz renkte hazırlayıp numune olarak size iletelim.

USTALAR

MİMARLAR